Ce este Tax Rebate și cum poți aplica pentru acesta

Este perioada închiderilor de an în UK. Este important să acorzi o atenție deosebită modului în care completezi declarațiile de închidere de an pentru a evita orice eventuale complicații și a nu plăti mai multe taxe decât este necesar. În cazul în care lucrezi în UK ca și angajat, nu trebuie să depui o declarație de închidere de an. În schimb, te poți încadra în programul de Tax Rebate. Află mai jos în acest articol ce înseamnă Tax Rebate, ce sumă poți recupera și care sunt cheltuielile deductibile pentru acest program.

tax rebate

Ce înseamnă Tax Rebate?

TAX REBATE reprezintă reducerea de taxe datorate către HMRC prin deducerea cheltuielilor. Prin intermediul acestuia atât angajații (employee) cât și cei self-employed pot aplica pentru obținerea unei returnări de taxe.. În cele mai multe cazuri, oamenii nu solicită o rambursare de impozit pentru că nu știu dacă se încadrează sau nu. Totuși, având în vedere faptul că puteți beneficia de reduceri considerabile la plata impozitelor aferente anului financiar în cauză, merită să încercați.

 

 

Echipa noastră te poate ajuta cu completarea declarațiilor de Tax Return/Tax Rebate și depunerea .
Contactează-ne la unul din numerele de telefon de mai jos pentru detalii.

02089250070                                      07570753160

 

 

Ce sumă pot recupera prin Tax Rebate?

În mod normal, aplicații pot recupera suma cu care s-a redus impozitul deja reținut. Suma scutirii fiscale depinde în funcție de rata impozitului din acel an. Spre exemplu, dacă sunteți un angajat care pretinde o scutire de taxe pentru £1000 din cheltuielile permise, veți primi un total de £200, adică 20% din £1000.

Ce cheltuieli pot deduce prin Tax Rebate?

Este foarte important să păstrezi bonurile fiscale și chitanțele pentru toate cheltuielile în interes de serviciu. De asemenea, este necesar să păstrezi documentele P60 și P45 alături de chitanțele aferente cheltuielilor pentru care soliciți rambursarea.

Pe lista de cheltuieli percepute de HMRC drept deductibile se numără:

 • Cheltuieli de călătorie: bilete de tren, autobuz, taxe închiriere mașină sau taxe de parcare.
 • Taxe profesionale: contabilitate, cursuri de calificare, instruire profesională.
 • Cazare: hoteluri și cheltuieli de masă.
 • Echipamente și materiale: ex. Uniforme, unelte sau alt tip de echipament.
 • Costuri de combustibil

Unii angajatori vor deconta cheltuielile de transport la costul de 0,25p/milă. Prin Tax Rebate puteți revendica diferența până la 0,45p/milă, acesta fiind standardul HMRC.

 

 

Echipa noastră te poate ajuta cu completarea declarațiilor de Tax Return/Tax Rebate și depunerea .
Contactează-ne la unul din numerele de telefon de mai jos pentru detalii.

02089250070                                      07570753160

 

 

Cauți în contabil român în Marea Britanie? Suntem aici pentru tine

Punem la dispoziția afacerii tale o întreagă echipă de contabili autorizați și o gamă completă de servicii contabile. Printre serviciile oferite de noi de numără:

 • Declarații privind TVA
 • Servicii fiscale corporative
 • Impozitul personal (inclusiv sole traders și parteneriatele)
 • Self assessment
 • Proceduri de salarizare
 • Declarațiile fiscale
 • Investigații HMRC
 • Evidența Documentelor
 • CIS Return

Click aici pentru a explora lista completă de servicii

Cauți un contabil în UK?

Avem birouri deschise în Leyton, Burnt Oak, Luton, Manchester, Milton Keynes și Northampton.

Articole Similare

tax rebate

Articole Similare