Contabil în UK: Depunerea declaratiei de Self-Assesment (Tax Return)

În momentul în care începeți să generați venit la locul de muncă, acesta trebuie și declarat. În mod normal, contractorul dumneavoastră va retine și vira impozitul aferent mai departe către HMRC dacă lucrați în construcții. Dacă realizați venituri din alte activități se va stabili impozitul de plata aferent în urma declarației.

Schema PAYE (pay-as-you-earn), este un sistem implementat de Guvernul Marii Britanii pentru cei angajati, prin care angajatorii deduc impozitul pe venit și contribuțiile de asigurări naționale (NINO) direct din fiecare salariu. În principiu, angajatorul gestionează impozitul pentru dumneavoastră.

Ce este declarația de Self-Assessment (Tax Return)?

Prin declarația de Self-Assessment, se stabilește impozitul de plată sau de recuperat în funcție de veniturile obtinute. Scopul acestei normative este de a permite persoanelor fizice să depună declarația pentru stabilirea impozitului pe venitul câștigat în anul financiar în cauză. Dacă ați fost și angajat prin schema PAYE pe parcursul anului acestea se cumulează și se stabileste impozitul luand în calcul venitul total. Astfel, trebuie să completați declarația de Tax Return pentru a putea recupera sau achita taxele la timp și a nu fi nevoit să suportați eventuale penalități din partea HMRC.

În cazul în care considerați că aveți nevoie de ajutor pentru a înțelege declarațiile fiscale sau pentru a le completa corect, echipa noastră vă stă la dispoziție. Oferim servicii complete de contabilitate atât pentru companii de tip LTD cât și pentru persoanele ce activează sub statutul de Self-Employed. Click aici pentru a accesa lista completă de servicii.

Căutați un contabil român în UK?

Super Financial LTD vă stă la dispoziție pentru a vă oferi consultanță financiară de specialitate, alături de un întreg pachet de servicii contabile pentru afacerea dumneavoastră.

Contactați-ne acum și obțineți o ofertă concretă.

02089250070 07530951855

 

Cine trebuie să depună declarația de Tax Return??

Trebuie să depuneți actele necesare pentru Self-Assessment(Tax Return) dacă ați îndeplinit oricare dintre următoarele condiții pe parcursul anului financiar precedent:

  • Ați lucrat în construcții și/sau ați realizat venituri din alte activități pe cont propriu
  • Sunteți directorul unei companii
  • Nu ați realizat venituri dar sunteți înregistrat si aveți UTR
  • Ați desfășurat activități pentru agenții de tip umbrela
  • Ați fost angajat, aveți P60, P45, sunteți înregistrat și aveți UTR
  • Sunteți înregistrat, aveti UTR și v-ați desfășurat activitatea din statutul de angajat (employee) pe tot parcursul anului financiar precedent dar nu ați anunțat din timp că nu mai activați din statutul de Self Employed.

 

Cei care își desfășoară activitatea sub statutul de angajat (employee), nu sunt înregistrați (UTR) și primesc payslip-uri (fluturași de salariu), sunt impozitați prin reținere la sursă. Prin urmare, aceștia NU sunt nevoiți să completeze declarația de Tax Return.

Căutați un contabil român în UK?

Super Financial LTD vă stă la dispoziție pentru a vă oferi consultanță financiară de specialitate, alături de un întreg pachet de servicii contabile pentru afacerea dumneavoastră.

Contactați-ne acum și obțineți o ofertă concretă.

02089250070 07530951855

Ce se întâmplă în cazul în care nu depuneți declarațiile fiscale la timp?

În cazul în care sunteți obligat de lege să trimiteți o declarație fiscală și nu o faceți (nefiind înregistrat ca și Self Employed), acest fapt este considerat drept tentativă de fraudă. HMRC nu va ști că afacerea dvs. comite fraudă din moment ce nu v-ați declarat afacerea. Totuși, în cazul in care aceștia descoperă că vă desfășurați activitatea ilegal (ceea ce se întâmplă în 99% din cazuri), vă puteți confrunta nu doar cu amenzi considerabile ci și cu o eventuală pedeapsă cu închisoarea, în funcție de gravitatea infracțiunii.

Totuși, sistemul de taxe din Marea Britanie oferă o a doua șansă tuturor entităților ce activează sub juristicția acestuia. În cazul în care nu ați apucat să depuneți declarați fiscală la timp și doriți să evitați eventualele penalități echipa noastră vă stă la dispoziție.

Cauți un contabil în UK? Noi îți punem la dispoziție o întreagă echipă de contabili autorizați experți în sistemul fiscal al Marii Britanii.

Oferim o gamă completă de servicii de contabilitate pe tot teritoriul Marii Britanii. Avem birouri deschise în Londra, Manchester și Northampton pentru a fi întotdeauna aproape de dvs.
Înțelegem cât de dificil poate părea un nou mediu de afaceri, o piață nouă și un nou sistem fiscal. Experiența unui contabil român obișnuit cu mediul fiscal din Marea Britanie poate aduce beneficii considerabile afacerii dvs. în drumul spre succes.

Cauți un contabil în UK?

Avem birouri deschise în Leyton, Burnt Oak, Luton, Manchester, Milton Keynes și Northampton.

Articole Similare

contabil in uk - tax return

Articole Similare