Super Financial Limited – Servicii Contabilitate Self-Employed

După cum probabil știi deja, Marea Britanie are un cod fiscal destul de complicat. Astfel, chiar și cei obișnuiți cu mediul de afaceri din UK pot avea dificultăți în procese precum pregătirea declarațiilor fiscale. Tocmai de aceea se recomandă colaborarea cu un contabil autorizat, specializat în codul fiscal și legislația Marii Britanii.

servicii contabilitate self-employed

În primul rând, ce înseamnă Self-Employed?

Self-Employed reprezintă o formă legală în baza căreia persoanele fizice își pot desfășura activitatea profesională în UK. Este echivalentul PFA din Romania. Acest statut îți oferă dreptul de a începe o afacere pe cont propriu și de a fi plătit pentru serviciile depuse. Astfel, persoanele care își desfășoara activitatea din statutul de Self-Employed pot contribui la asigurarIle sociale și pot opta in unele cazuri să recupereze o parte din taxele plătite de-a lungul anului financiar . Trebuie menționat și faptul că persoanele Self-Employed nu sunt plătite prin schema de salariu PAYE, prin urmare nu împart aceleași drepturi și obligații cu persoanele angajate (employee).

Ca și în orice altă formă legală sub care se desfășoară activități de business, este vitală menținerea unei evidențe asupra încasărilor și cheltuielilor aferente afacerii. De asemenea, este important să păstrați documentele într-un mod organizat documente doveditoare precum: fluturași de salariu(payslips), facturi, chitanțe si extrase de cont bancar.

 

Cauți contabilitate self-employed în UK? Beneficiază de ajutorul unui contabil român.

Echipa noastră te poate ajuta cu toate procesele de contabilitate. De la înregistrarea UTR, la declarații de venit sau consultanță de specialitate. Contactează-ne acum și solicită o ofertă.
02089250070               07530951855

 

Servicii Contabilitate Self-Employed – Oferta Super Financial

Echipa Super Financial oferă o varietate de servicii contabile în UK, atât pentru cei ce activează ca și Self-Employed cât și pentru companiile de tip LTD. Putem acoperi întreaga sarcină contabilă prin prestarea de servicii precum evidența documentelor, taxe personale, Self-Assesment sau depunerea declarațiilor fiscale. De asemenea, putem fi prezenți în cazul în care compania ta este supusă unei investigații HMRC.

Ce este înregistrarea UTR?
Numarul Unic de Referință (sau UTR) este codul de 10 cifre, care vă identifică pe dumneavoastrasau afacerea dumneavoastra . Numărul UTR este o informatieextrem de confidențială. Orice persoană cu venituri din Self Employment, venituri din inchirieri proprietati sau Schemadin Industria Construcției este obligat sa se inregistreze ca si Self-Employed pentru a obține UTR (numărul UTR este necesar pentru a declara veniturile si a recupera taxele din CIS).

Ce înseamnă Self-Assessment?
Dacă sunteți angajat pe cont propriu sau director, trebuie să completați declarația anuală pentru veniturile dumneavoastra .(declarația de Self-Assessment) și să o transmitetila HMRC la timp, pentru a evita eventualele penalități. Experiența noastră în piață garantează completarea corectă a declarațiilor fiscale.

Cum se desfășoară o investigație HMRC?
O investigație fiscală este un audit financiar efectuat de HMRC – Her Majesty’s Revenue and Customs – un departament public al guvernului britanic și o instituție cu care probabil ați avut ocazia să vă familiarizați deja. Detaliile vor fi analizate de catre HMRC, iar cantitatea de informații pe care le solicită variază în funcție de tipul de anchetă fiscală cu care vă confruntați.Prezența unui expert contabil vă poate ajuta să evitați orice complicații în eventualitate unei investigații HMRC. Echipa noastră de contabili autorizați este aici pentru a vă sfătui cu privire la cele mai bune măsuri pe care le puteți lua.

Cauți contabilitate self-employed în UK? Beneficiază de ajutorul unui contabil român.

Echipa noastră te poate ajuta cu toate procesele de contabilitate. De la înregistrarea UTR, la declarații de venit sau consultanță de specialitate. Contactează-ne acum și solicită o ofertă.
02089250070               07530951855

Cauți un contabil în UK?

Avem birouri deschise în Leyton, Burnt Oak, Luton, Manchester, Milton Keynes și Northampton.

Articole Similare

servicii contabilitate self-employed

Articole Similare